Haberlere dön

2. Elde Garantili Satış Dönemi

25 Mart 2019

Kilometre Düşüren Kazayı Gizleyen Yandı…

1 Nisan’dan itibaren 2. el oto ticaretinde yeni bir dönem başlıyor. Ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, hasarı gizleyenlere büyük yaptırımlar geliyor. İşte 10 soruda ikinci elde yeni dönem…


1- İkinci el otomobil satışında kimler ekseptiz raporu alacak?

1 Nisan’dan itibaren ikinci el alım satımı yapan firmalar ve gerçek kişiler eksertiz raporu almak zorunda. 8 yaş ve 160 bin km üstü araçlarda rapor gerekmiyor. İşi otomobil alım satım olmayanların satışlarında rapor aranmayacak.


2- Raporda hangi bilgiler yer alacak aracın hangi noktaları kontrol edilecek?

Hazırlanacak ekspertiz raporunda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgilerine yer verilecek. Boyanın durumu, kaza, göçük, dolu hasarı şanzıman, motor, fren sistemi vb gibi parçaların durumu raporda yer alacak.


3- Hangi firmalar ekspertiz raporunu hazırlamaya yetkili olacak? Tüketici, firmanın yetkili olup olmadığını nasıl anlayabilecek?

TSE’den TS13805 standardında HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almış firmalar raporu vermeye yetkili olacak. Bu firmalara TSE’nin web sitesinden kolaylıkla ulaşabilecekler.


4- Raporun bağlayıcılığı nasıl olacak? Araçlarda raporda görülmeyen bir hata çıktığında tüketici nereye başvurabilecek?

Raporla ilgili yaşanabilecek sorunda raporu veren yetkili firma ve satışı yapan sorumlu tutulabilecek, zararı ödemesi gerekecek.


5- Yeni uygulamada garanti koşulları nasıl sağlanacak? Garanti neleri kapsayacak ve kim verecek?

Yeni uygulamada garanti, aracı satan firma tarafından en az 3 ay veya 5 bin km olarak verilmek zorunda. Garanti ikinci el aracı motor, şanzıman, kaporta, diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak.


6- Hafif veya ağır ticari araçların satışından ekspertiz raporu istenecek mi?

Sadece ikinci el binek otomobil ve pickup ve hafif ticari araçlarda zorunluluk bulunuyor.


7- Raporun maliyeti ne kadar olacak. Şirketler ne kadar ücret talep edebilecek?

Verilecek ikinci el araçların ekspertiz raporunun maliyeti ortalama 345 TL olarak açıklandı.


8- Nisan sonrasında rapor almak için ne kadar zaman ayırmak gerekecek?

Önceden randevu alınarak yapılan başvurularda yaklaşık  1 saatte rapor alınabilecek.


9- Noterler nisan sonrasında raporu olmayan araçların satışını gerçekleştirmeyecek mi?

Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde noterlerde araç satışı ve devir işlemleri yapılamayacak.


10- Raporun geçerlilik süresi ne kadar olacak?

Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini verecek şekilde hazırlanacak. Bu nedenle yönetmelik raporun noter satışından hemen önce alınmalı şartı getiriyor.


YOĞUNLUGA DİKKAT

Nisan sonrası yaşanacak yoğunluğa dikkat çeken TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, "Yeni düzenlemeyle birlikte nisan ayından sonra sektörde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyoruz” açıklaması yaptı.