Haberlere dön

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

20 Mart 2020

Oto ekspertiz aracın geçmişine dair bilgileri içeren oto raporudur. Diğer bir ifadeyle aracın kazalarını, değişen parçalarını kısacası tüm noktalarını detaylı bir şekilde incelemeye verilen addır. Otomobil ekspertiz sürecinin sonunda araç sahibine ekspertiz raporu verilerek araca dair bilgiler sunulur. Böylece satın alınacak araçla ilgili tüm bilgilere ulaşılır ve daha güvenli bir alım-satım gerçekleştirilmiş olur.

Oto Ekspertiz Süreci Nasıl Olur?

İkinci el araç satın almadan önce, araçta çıkabilecek problemleri sunan oto ekspertiz süreci, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Temel Ekspertiz paketinde boya kaporta kontrolü yapılır. Bu kontrol sürecinde aracın temiz olması büyük önem taşır. Bu temizlik boya kontrolünün daha sağlıklı gerçekleştirilmesi için gereklidir. Temel Plus Ekspertiz paketinde boya kaporta kontrolü, fren testi, lift üzerinde araç altı kontrolleri, mekanik kontroller ve lastik kontrolleri gerçekleştirilir. Böylece aracın birçok mekanik aksamı ve dış bölümleri detaylı bir şekilde incelenir.

Full Ekspertiz paketinde, Temel Plus Ekspertiz paketindeki kontrollere ek olarak yanal kayma testi, süspansiyon testi, araç içi kontrolü, donanım kontrolü listelenmesi, OBD test ve tramer sorgulaması yapılır. Full Plus Ekspertiz paketinde ise tüm kontrollere ek olarak araç motorunu inceleyen DYNO test uygulanır. Dilenirse Full Ekspertiz ve Full Plus Ekspertiz sonrasında alınacak araç için garanti uzatımlı paketler de tercih edinilebilir. Garantili ekspertiz, tercih edilen paket süresince aracın koruma altına alınmasıdır. Garanti süreci 3-6-12 ay olabilir. Araç ekspertiz ücreti ise seçeceğiniz pakete göre değişiklik gösterir.

Paketlerdeki Ürünler Ne işe Yarar?

TÜV SÜD D-Expert Oto expertiz paketlerinde yer alan ürünler, aracın kontrol edilecek olan aksamlarını anlatır. Boya kaporta kontrolü, değişmiş ve boyanmış dış parçaları inceler. Fren testi, frenin kuvvetini, toplam frenleme yeteneğini, sağ ve sol kuvvet ölçümlerini inceleyen üründür. Alt aksam kontrolü yağ ve sıvı kaçaklarını, egzoz sistemini, boru, hortum, şaft ve diferansiyel gibi parçaları kontrol eder. Lastik ve jant kontrolleri, lastiğin diş derinliklerine ve lastik ve jantın bir hasarı olup olmadığına bakar.

Süspansiyon testi gerekli süspansiyon değerlerini incelerken yanal kayma test ise ön ve arka aksları ve rot ayarını inceleyen üründür. İç aksam kontrolü, koltuklar, kapılar, taban ve tavan incelemelerinin yanı sıra donanım düğmelerini, silecekleri, kornayı ve diğer tüm iç aksamları kapsar. OBD testi aracın elektronik verilerini, arıza taramalarını, immobilizer ve kilitleme sistemlerini inceler. DYNO test aracın motor gücünü ve vitesini kontrol ederken tramer sorgulama ise aracın geçmişte karıştığı kazaların bilgilerini sunar.

Oto Ekspertiz Ne Kadar Sürer?

İkinci el araçların ekspertiz işlemi büyük dikkat gerektirir. Aynı zamanda sorumluluğu da oldukça fazladır. İkinci el araç satın alacak kişiler için ise oto ekspertiz süreci oldukça hassas bir süreçtir. Bu sürecin aceleye getirilmemesi gerekir. Gözden kaçacak en ufak bir detay araç satın alacaklar için büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Oto ekspertiz ne kadar sürer sorusunun cevabı ise ortalama 45 - 60 dakikadır. Bu süre zarfında araçlar en ince ayrıntılarına kadar incelenir ve ekspertiz raporu araç sahibine sunulur. Expertiz fiyatları ise seçilen paketlerin içeriğine göre değişir.