Haberlere dön

Online Satış Kanalları ve Oto Ekspertiz Sektörü

16 Haziran 2020

Modern Dünya’nın sorunu haline gelen vakitsizlik nedeniyle satın alma alışkanlıkları değişirken, tüm Dünya’yı sarsan ve hızla tüm ülkelere yayılan COVID-19 salgını da internet üzerinden alışverişlere olan ilgiyi de arttırdı. Bugüne kadar hiç online alışveriş yapmamış kitlenin %9’luk kısmı alışverişlerini online olarak yapmaya başladı.

Salgının sona ermesiyle birlikte hepimiz normal hayatlarımıza geri döneceğiz ancak birçok alışkanlığımız ve özellikle alışveriş yöntemlerimiz kalıcı olarak değişmiş olacak. Bu dönemde kullanmaya alıştığımız ve aslında fiyat karşılaştırılmasının daha kolay olduğu, zamandan da tasarruf etmemizi sağlayan internet sitelerinin ve uygulamaların hayatımızda daha çok yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, birçok sektör gibi ikinci el araç sektörü de dijitalleşme yolunda önemli mesafe kat etmiş, online satış kanallarında artan hareket tartışılmaz olmuştur.

Ayrıca, yükselen kur ve vergiler sebebiyle sıfır km otomobil pazarında yaşanan daralma, online platformlarda ikinci el araç ticaretiyle ilgilenen firmaların sayısını da arttırmıştır.

Genele bakıldığında; ülkemizde ikinci El Online pazarlarında satılan araç sayısı 2018 yılında 1.612.700 iken, 2019 yılında bu rakam % 10’luk bir artış göstererek 1.771.257 e ulaşmıştır.

Bu artışta önemli payı olan Online İhale ve Satış Platformlarından da bahsetmek gerekir. Dijitalleşme sürecine hızla adapte olan tüketicinin; sayıları hızla artan, profesyonel ve güvenilir online satış platformları sayesinde ikinci el araç satın alırken aklındaki soru işaretleri tamamen ortadan kalkmaktadır.

Güven ve Şeffaflık; tüm sektörlerde olduğu gibi ikinci El Araç satın almada da en önemli faktörlerin başında gelmekte, alışveriş online yapıldığında ise vazgeçilmez bir unsur olmaktadır.

Online satış ve ihale portallarını daha güvenilir hale getiren ve şeffaflaşmasını sağlayan en önemli etken ise; bu portallarda ilgili araca ait yayınlanan ‘İkinci El Araç Ekspertiz Raporu’dur. Tüketici bu rapor sayesinde, aracın mevcut durumunu tüm detaylarıyla, zamandan da tasarruf ederek inceleme imkanına sahip olur.

TÜV SÜD D-Expert olarak; bu konuda kurulduğumuz günden itibaren, ekspertiz sektöründe alıcıların arzuladığı güven ortamını sağlamaya devam etmekteyiz. Firmamızdan hizmet alan hem bireysel hem kurumsal müşterilerimiz, araçlarının satışlarında ekspertiz raporlarımızı, online olarak da potansiyel alıcılarla paylaşmaktadır. 150 yıllık bilgi birikimimiz, sektörel tecrübemiz ve logomuzun müşterilerimizde yaratmış olduğu güven bizlere gurur verirken müşterilerimize olan sorumluluğumuzu da arttırmaktadır.

TÜV SÜD D-Expert güvencesi, Türkiye’de ikinci el araç ticaretini kolaylaştırmaktadır. Araçları görerek ve test ederek alma alışkanlığı, tarafsız, bağımsız ve detaylı ekspertiz raporlarımız sayesinde yerini aracı görmeden ve hatta başka illerden güvenerek rahatça alma imkanını sunmaktadır.

Uzman ekiplerimiz tarafından sağlanan hizmetlerimiz sonrası, müşterilerimizin geri dönüşlerine önem vererek hem markamıza, hem de sektörümüze değer katma hedefimizi büyütmekteyiz. Müşteri memnuniyeti merkezli bir marka olarak müspet bildirimlerle gurur duyarken, menfi geri bildirimleri de hassasiyetle değerlendirmekteyiz. Kurumsal ve bağımsız firmaların verdikleri ekspertiz raporlarının arkasında durarak tüketiciyi mağdur etmemesi gerektiğine olan inancımız sayesinde, olası mağduriyetlerde tarafımıza düşen sorumlulukları yerine getirmekteyiz.

Müşteri taleplerini ön planda tutarak yarattığımız ve öncü olduğumuz ürünlerimizle, sektörümüzde şeffaflığın ve güvenin daim olmasını hedefliyoruz. Yönetmelikle birlikte zorunlu hale gelen 3 ay/5000km garanti hizmetini; 3 farklı paketimizle (3 ay/5.000km, 6 ay/10.000km veya 12 ay/ 20.000km) kurumsal müşterilerimizin yanı sıra perakende müşterilerimize de sunuyoruz. TDB Sigorta ve Reasürans Brokerliği ve BNP Paribas Cardif Sigorta A.Ş. ile kurmuş olduğumuz iş birliği sayesinde piyasadaki diğer ürünlere göre daha geniş kapsamlı TÜV SÜD D-Expert Garanti ürünümüzle vermiş olduğumuz ekspertiz hizmetinin güvenilirliğinin de altını çiziyoruz.