Haberlere dön

Ekspertiz nedir, nasıl hesaplanır?

18 Haziran 2019

Fransızca kökenli expert kelimesi türkçeye ekspert olarak geçer. Bir konuda teknik bilgiye sahip olan kişilere de Türkçe de eksper denir. Ekspertiz ne demek sorusunun cevabı da bu kelimenin Türkçe'ye dönüşümü ile ilgilidir. Oto ekspertiz, araç ustalarının araçları enine boyuna inceleyerek onlar hakkında durumu ortaya koymasına denir. Oto ekspertizleri teknik cihazlar ve ekipmanlar kullanarak aracın durumunu kullanıcıya aktarır.


Eksperler, araçta değişmiş olan parçalar ve aracın daha önce yaşamış olduğu kazalar ile ilgili bir ekspertiz raporu hazırlar. Bu rapor aracın aksamında problem içeren yerleri ve ileride kullanıcıya masraf çıkarma ihtimali olan yerleri de raporda ortaya koyar. Ekspertiz raporu da tüm bu işlemler sonucu hazırlanır ve kullanıcıya sunulur. Güvenilir ekspertiz firmaları tarafından ekspertiz yaptırılmadan ikinci el otomobil almak daha sonra problem yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden aracı satın alıp kullanmaya başlamadan önce mutlaka araç ekspertizi yaptırmanız gerekir. Satın almak istediğiniz araç ile ilgili karşı tarafa ne kadar güvenseniz de, bazen araba fark edemeyeceğiniz kusurlar taşıyor olabilir. Satın almayı düşündüğünüz araca ait herhangi bir hasar kaydı olmaması da aracın hasarsız olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden ekspertiz yaptırıp, raporunu detaylı olarak inceledikten sonra aracı alıp almamak konusundaki kararı verebilirsiniz.


TÜV SÜD D-Expert ekspertiz ücretleri açısından incelendiğinde size farklı seçenekler sunuyor. TÜV SÜD D-Expert'in temel ekspertiz, temel plus ekspertiz, full ekspertiz, full plus ekspertiz gibi farklı paketleri araç satın almadan önce bir nevi sigorta görevi görüyor. Oto ekspertiz fiyatları da paketin içeriğine göre değişiyor ve ekspertiz buna göre hesaplanıyor. Temel ekspertiz paketi boya kaporta kontrolünü içerirken, temel plus ekspertiz paketi fren testi, alt aksam kontrolleri, lastik jant kontrolleri gibi farklı kontrolleri içerisinde barındırıyor. TÜV SÜD D-Expert'in full ekspertiz paketleri ise geniş kapsamlı bir ekspertiz raporu ortaya koyuyor.Temel plus ekspertiz raporuna ek olarak süspansiyon test, yanal kayma test, iç aksam kontrolü, aracın elektrik elektronik taramasını içeren OBD test ve tramer sorgulamayı kapsıyor. İkinci el araç satın almadan önce araca kapsamlı bir ekpertiz yaptırmak isteyenler için ise full plus ekspertiz paketi bulunuyor. Full ekspertiz paketinin tüm içeriklerini kapsayan bu test, ayrıca dyno testi de içerisinde barındırıyor. DYNO test ise motor tork ve güç ölçümleri, fark tespiti, motor, şanzıman vuruntu kontrolleri, vites geçiş aralıkları kontrolü, ivmelenme kontrolleri ve grafik olarak performans tablosu paylaşımı gibi hizmetler sunuyor.