Haberlere dön

Ekspertiz ne kadar sürer, faydası nedir?

12 Temmuz 2019

Ekspertiz son zamanlarda özellikle sigorta şirketlerinde ya da ikinci el araba alım satım işlemleri sırasında sıkça duyulan bir terimdir. Ekspertiz nedir sorusunun cevabı ise araçta zamanla meydana gelecek değişikliklerin uluslararası standartlara uygun şekilde tespitinin yapılması olabilir. Kelimenin kökeni Fransızcadaki expert olup yargı yolunda olan ya da taraflar arasında halledilmeye çalışılan bir sorunun çözümü için herhangi bir mülk, eşya, araç kısaca üstünde tartışılan şeyin durumunu tespit edebilecek kişi anlamına gelir. Konu hakkında teknik bilgilere sahip olan bu kişiler, özellikle ikinci el araç alım satımlarında araçları gerekli ekipman ve destekle titizlikle inceledikten sonra ortaya bir rapor çıkarır. Ekspertiz raporu olarak da bilinen bu doküman, otomobilin baştan aşağı incelendiğine ve eksikliklerin altının çizildiğine işaret eder.


Ekspertiz raporu ile ikinci el araç alımında yanılgıya son

Ekspertiz firmaları bünyelerinde bulundurdukları yetkili kişiler ile gerekli incelemeleri ve oto test gibi hizmetleri yerine getirdikten sonra almayı planladığınız aracın bir anlamda check-up’ını yapmış olur. İleride karşılaşabileceğiniz sıkıntıları önlemek ve aracınızın sorunsuz olduğunu düşünürken kötü bir sürprizle karşılaşmamak için ilgili kuruluşların araç ekspertiz departmanları ile görüşüp ikinci el araç ekspertiz raporu almayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için TÜV SÜD D-Expert gibi güvenilir ve uzman firmalarla görüşebilir, böylece oto ekspertiz sorununuzu çözmüş olursunuz. Ekspertiz ücretleri konusunda son derece bütçe dostu bir politikaya sahip olan TÜV SÜD D-Expert, size sunacağı farklı ekspertiz paketleri ile de aracınıza ve size en uygun olan hizmetlere sahip olmanıza olanak tanır.


TÜV SÜD D-Expert ile güvenilir ekspertiz

TÜV SÜD D-Expert güvenilirliği altında, temel ekspertiz paketinde boya kaporta kontrolü bulunmaktadır. Kapsam alanı en dar olandan en genişine incelendiğinde temel plus ekspertiz paketi, kaporta boya kontrolünün yanı sıra lift üzerinde oldukça detaylı bir alt aksam kontrolü, fren testi ve lastik ile jant kontrollerini kapsar. Birbirleriyle arasındaki fiyat farkı yüksek olmayan paketlerin geniş kapsamlı paketlerinden biri full ekspertiz paketidir. Bu pakette temel plus’a ek olarak süspansiyon testi, detaylı iç aksam kontrolü, yanal kayma testi, OBD (diagnoz) testi ve tramer sorgulama dahil olmaktadır. TÜV SÜD D-Expert kalitesi ile sahip olabileceğiniz en kapsamlı paket ise full plus ekspertiz paketidir. Bir önceki paketten farklı olarak bu pakette DYNO test de bulunur. Bu test; motorun güç ve tork ölçümlerini yaparak aracınızın bir anlamda sağlığını test etmektedir.

Araç ekspertiz raporunu alabileceğiniz en güvenilir kuruluşlardan biri olan TÜV SÜD D-Expert, size sunacağı farklı kontroller ile aracınızı aklınızda soru işaretine yer kalmayacak şekilde teslim almanızı sağlar. Oto ekspertiz fiyatları açısından karşılaştırıldığında da sunduğu avantajlı paketlere göre son derece makul fiyatlandırmaları bulunan TÜV SÜD D-Expert ile güvenilir ve işinin ehli eksperlerin hizmetlerine rahatlıkla kavuşabilirsiniz.