Haberlere dön

Araç Ekspertizi Neden Yapılır?

27 Nisan 2020

İkinci el otomobil satın alırken en önemli unsurlardan birisi oto eksper raporu hazırlatmaktır. Otomobil ekspertiz hizmeti; ikinci el araçların motor, kaporta, fren sistemi başta olmak üzere tüm bölümlerinin profesyonellerce özel teknik cihazlarla incelenmesi ve raporlanmasıdır. Bunun dışında oto ekspertiz hizmeti araçların kusursuz çalışan birimlerinin de performansını gösteren bilgiler verir.

Otomobil Ekspertiz Hizmeti Neden Gereklidir?

İkinci el araç satın alırken güvenli bir şekilde araç alabilme imkânı veren ekspertiz hizmeti, satın alma sonrasında oluşabilecek problemleri, aracı satın almadan önce tespit edebilme avantajı sağlar. Dolayısıyla sürücüler, ekspertiz yapılmış bir aracı alıp almama konusunda daha rahat karar verebilirler.

Oto expertiz raporlarının getirdiği bir diğer fayda ise kaza yapmış araçların net bir şekilde tespit edilmesini sağlamalarıdır. Araçlarda değişen parça olup olmadığı, geçmişte kaza yapıp yapmadığı, aracın gösterilen özelliklerde olup olmadığı TÜV SÜD D-Expert ikinci el araç ekspertiz raporu sayesinde kolayca netlik kazanır.

Oto Ekspertiz Testleri ve Özellikleri Nelerdir?

Araç ekspertiz testleri arasında yer alan DYNO test; araçların motor tork ve güç ölçümlerinin yapılması, motor şanzıman vuruntu kontrolleri, vites geçiş aralıkları kontrolü gibi motorun sağlığı hakkında fikir almanızı sağlayan kontroller sunar. Aynı zamanda aracınızın motor performansı grafik tablosu halinde paylaşılır.

OBD testleri; araçların elektronik donanımlarını birim birim inceler ve ABS, ASR, Airbag gibi sistemlerin kontrol edilmesini sağlar. Kısaca OBD testleri araç donanımlarının tümünü inceler.

Araçlarda güvenlik için en önemli detaylardan birisi de fren sistemidir. Fren testleri ise frenlerin kuvvet kontrollerinin gerçekleştirilmesini ve aracın fren kabiliyetinin öğrenilmesini sağlar.

Araç Ekspertiz Nerede Yapılır?

TÜV SÜD D-Expert ekspertiz noktalarının tümünden hızlı bir şekilde ikinci el araç ekspertiz hizmeti alabilirsiniz. İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası'nda, Ankara, İzmir ve Adana gibi çok sayıda şehirde oto ekspertiz noktaları bulunan TÜV SÜD D-Expert'te 6 adet ekspertiz paketi mevcuttur.

Temel plus paketiyle kaporta-boya kontrolü, fren testi, alt aksam kontrolü ve lastik jant kontrolü gibi işlemleri tek seferde yaptırabilirsiniz. Full ekspertiz paketleri ise aracınıza adeta özel bir check-up uygulayarak tüm detaylı bilgilere ulaşabilmenizi sağlar. Garanti uzatımlı paketlerinden faydalanarak aracınızı ekspertiz hizmeti sonrasında koruma altına alabilirsiniz.

TÜV SÜD D-Expert kurumsal şirketler için özel avantajlar da sunar. Galeri ve bayiler için takas ve 2.el ekspertiz hizmeti, filo şirketleri için süreç yönetimi hizmeti gibi ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Expertiz fiyatları aracınıza uygulatmak istediğiniz testlere göre değişiklik gösterebilir. Düşük miktarda araç ekspertiz ücreti ödeyerek ekspertiz hizmeti aldığınızda, araçların satın alma sonrasında yaratabileceği daha büyük maliyetlerinde önüne geçmiş olursunuz.