Haberlere dön

Araç ekspertizi nasıl yapılır?

20 Ağustos 2019

İkinci el araç alımı yapacak kişiler araçlarına genel olarak bir usta tarafından standart incelemeler ile kontrol yaptırır. Bu şekilde yapılan bir kontrol, oto test işlemleri için üretilen cihazlarla yapılan ekspertiz işleminin yerini tutmaz. Bu yüzden ikinci el araç alımlarında araçlarınız tam donanımlı ekspertiz firmaları tarafından incelenmeli ve ikinci el araç ekspertizi buralarda yaptırılmalıdır. Araç sahipleri ekspertiz işlemini araç alımı öncesi sigorta işlemi gibi düşünmelidir.


Ekspertiz ne demek?

Ekspertiz işlemi ve bu işlem sonunda alınacak ekspertiz raporu ikinci el araç alımlarında çok önemli bir ihtiyacı oluşturur. Ekspertiz, satın alınması düşünülen aracın birçok parça ve aksamının konusunda yetkin kişiler tarafından incelenmesidir. Araç alımı öncesi aracın durumunu teyit eder.

Oto ekspertiz fiyatları firmalara göre farklılık gösterebilir. Bunun nedeni kontrollerin eksperler tarafından tam donanımlı sistemlerle, doğru şekilde yapılması gerekliliğindendir. İkinci el araç ekspertiz işlemleri TÜV SÜD D-Expert gibi tam donanımlı sistemler kullanılarak ve uzman eksperler tarafından yapılmalıdır. Araç sahipleri ekspertiz yapılmadan ikinci el otomobil satın alması durumunda çok daha sıkıntılı sonuçlarla karşı karşıya kalınacağından, ikinci el araç ekspertizi oldukça önemli bir işlemdir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına TÜV SÜD D-Expert'in sunduğu ekspertiz paketlerinden birini seçerek ihtiyaç duyduğunuz ekspertiz raporuna sahip olabilirsiniz.