Haberlere dön

Araç ekspertiz raporu ve ekspertiz paketleri

23 Eylül 2019

İkinci el araç ekspertiz raporu genel olarak araç alım ve satım işlemleri sırasında başvurulan bir uygulamadır. Bununla birlikte muayene dönemi gelen ya da yaklaşan araçlar içinde ekspertiz işlemleri yapılır. TÜV SÜD D-Expert ikinci el araç ekspertiz işlemlerini 4 ayrı pakette gerçekleştirir. Uygulamaların içeriğine göre temel ekspertiz paketi en ucuz olacak şekilde ekspertiz ücretleri artarak devam eder.


Temel Ekspertiz Paketi

Temel ekspertiz paketi içerisinde yer alan kontroller araçların kaportasında parça değişimi yapılıp yapılmadığı ve boyama işleminden geçip geçmediğidir. En temel ekspertiz uygulamasıdır.


Temel Plus Ekspertiz Paketi

Temel plus ekspertiz paketinde bulunan boya ve kaporta kontrolü ile birlikte 3 noktada daha inceleme yapılır. Bu işlemlerden ilki aracın lift üzerine alınarak alt aksamına ilişkin kontrolüdür. İkinci işlem aracınızın fren ve debriyaj aksamına ilişkin tüm kontrollerin yapılmasıdır. Paket içinde yer alan son uygulama araç lastiklerinin uygunluk ve yeterliliğinin yapıldığı lastik/jant kontrolüdür.


Full Ekspertiz Paketi

Full ekspertiz paketi TÜV SÜD D-Expert bünyesinde uygulanan en kapsamlı ikinci pakettir. Temel ve temel plus paketlerinde yer alan tüm kontroller bu paket içinde yer alır. İlk iki paket kontrolleri dışında aracınızın sürüş konforunun test edildiği süspansiyon testi ve direksiyon hakimiyetinin kontrol edildiği yanal kayma testleri de bu pakete dahildir. Kapsamlı araç ekspertiz raporunu oluşturmak için profesyonel cihazların kullanıldığı OBD (diagnoz) testi ile aracın tüm elektronik parçalarının denetimi yapılır. Paket içinde son olarak araç içinde bulunan tüm aksamların kontrol edildiği iç aksam uygulaması da paket uygulaması dahilindedir. Tüm bu işlemler tamamladığında pakette bulunan tramer kaydı uygulama işlemi ile ekspertiz raporu oluşturulur.


Full Plus Ekspertiz Paketi

Full plus ekspertiz paketi TÜV SÜD D-Expert bünyesinde uygulaması yapılan en kapsamlı paket türüdür. Full paket içinde bulunan tüm kontroller ile birlikte aracın beyni konumundaki motor ve şanzıman kontrollerini kapsayan DYNO testi de bu pakette yer alır. Araç satın alacak kişiler bu paket sayesinde en profesyonel kontrolleri yaptırmış olur. Araç sahibi kontrolü yapılan araca en doğru bilgileri edinerek sahip olur.