Haberlere dön

Araç Alım – Satımda Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu Mu?

09 Mayıs 2020

Ekspertiz kelimesi Fransızca “expert” kelimesinden türemiştir ve temel olarak belirli bir konuda teknik bilgi ve yetkinliği olan kişi anlamında gelmektedir. Oto ekspertiz ise eksperlerin gerekli ekipmanlar yardımıyla araçları detaylı biçimde incelemesi ve bu araçların geçmişi ve mevcut durumu hakkında rapor oluşturmasını ifade etmektedir. İkinci el araç alımında ekspertiz yaptırmak son derece önemlidir.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Neden Önemlidir?

Oto ekspertiz, ikinci el araç alımında aracı satın alacak kişilerin mağdur olmasının önüne geçen önemli bir hizmettir. Aracını satışa çıkaran kişiler otomobilin tüm bakımlarının eksiksiz biçimde yapıldığını, masrafının olmadığını ya da aracın kazasız olduğunu öne sürebilmektedir ve bu söylenenler doğru çıkmayabilmektedir. Oto ekspertiz raporu bu gibi durumlarda tarafsız bir inceleme neticesinde potansiyel alıcıya objektif sonuçları sunmaktadır.

Otomobil Ekspertiz İşlemleri Neleri Kapsar?

Otomobil ekspertiz işlemleri aracın geçirdiği kazalardan sonra değişen parçalarından bozuk olan mekanik aksam ve sorun ya da masraf çıkarması muhtemel parçalara değin tüm noktaların derinlikli incelemesini içermektedir. Bu inceleme işlemleri tamamlandığında, ekspertiz yaptırılmasını talep etmiş olan kişiye ikinci el araç ekspertiz raporu verilmektedir. Bir diğer detay ise örneğin kaza kaydı bulunmayan fakat kaza geçmişi olan araçlarla ilgilidir. Aracın sigorta harici onarımı ve daha pek çok hile ile karşılaşmak mümkündür; oto ekspertiz raporu bu gibi konularda aydınlatıcı ve yol gösterici olmaktadır.

Avantajlı Ekspertiz Olanakları

Ekspertiz raporu almak için avantajlı paketler ve ürünleri kapsayan seçeneklerden faydalanmak mümkündür. TÜV SÜD D-Expert; “Temel Ekspertiz, Temel Plus Ekspertiz, Full Ekspertiz ve Full Plus Ekspertiz” olmak üzere 4 adet paket sunmaktadır. Boya kaporta kontrolünü içeren Temel Ekspertiz ya da detaylı inceleme yapılan Full Plus Ekspertiz paketlerinden ihtiyacınıza uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz. TÜV SÜD D-Expert ayrıca lastik / jant kontrolü, yanal kayma testi, alt aksam kontrolü, DYNO testi, fren testi, iç aksam kontrolü, kaporta / boya kontrolü, OBD testi ve süspansiyon testi ürünleri de sunmaktadır.